Нова медична реформа (сімейний лікар)
НОВА МЕДИЧНА РЕФОРМА В УКРАЇНІ
З 1 січня 2018 року в Україні стартувала нова медична реформа.
Таким чином українців очікує цілий ряд змін у медичній галузі.
Медреформа буде впроваджуватися поетапно. На першому етапі - з 1 січня 2018 року - реформа торкнеться тільки первинної ланки медичної допомоги.
Тобто, для надання медпослуг сімейними лікарями пацієнти повинні підписати з ними декларації. Основний принцип вибору лікаря - вільне рішення людини. Пацієнт сам повинен визначити, наскільки він задоволений послугами обраного лікаря - якістю, знаннями, уважністю, ввічливістю, а також наскільки зручно розташування саме цієї медичної практики.
Вибрати сімейного лікаря і підписати з ним декларацію можна в будь-який амбулаторії незалежно від місця реєстрації.
Для оформлення документів потрібно взяти паспорт, ідентифікаційний номер та мобільний, а якщо декларацію йдете підписувати з педіатром, то ще й свідоцтво про народження дитини.
Реєстрація займає 10 мінут. Один примірник декларації буде зберігатися у доктора, другий у пацієнта.
Платити за кожного пацієнта сімейного лікаря почнуть в липні 2019 року -370 гривень за дорослого, за літніх людей і дітей 740 гривень. Декларацію можна зробити висновок з сімейним лікарем, терапевтом і педіатром.
Члени однієї родини можуть спостерігатися у різних лікарів, і навіть в різних амбулаторіях.
Але підписати декларації потрібно всім без винятку.
Навіть якщо ви хворієте рідко. Адже в разі хвороби саме той лікар дасть направлення на консультації до інших фахівців, наприклад до лора або хірурга. Платити за їх консультації буде держава, але тільки до 2020 року. Потім без напрямків сімейного лікаря будь-який фахівець стає платним.
З підписанням декларацій потрібно поспішити, стверджують в Міністерстві охорони здоров'я, оскільки до бажаних лікарям можна і не потрапити, якщо вони наберуть свої ліміт пацієнтів.
Відтепер звертайтеся до лікаря на очну консультацію або в телефонному режимі.
Якщо є необхідність, лікар приїде до вас додому або запросить на прийом і дасть направлення до вузькопрофільного фахівця.
Більш того, при необхідності ваш сімейний лікар також буде виписувати рецепти на ліки, в тому числі, що потрапляють під програму «Доступні ліки» безкоштовні ліки в аптеці, за які платить держава. А так же видавати будь-які медичні довідки, наприклад в басейн і тому подібні.
Сімейний лікар - це фахівець, який має всю інформацію про ваше здоров'я.
Завдяки цьому він бачить взаємозв'язок і може визначити, на якій стадії потрібне втручання профільного фахівця. Інформація про стан здоров'я пацієнта буде міститися в електронній системі охорони здоров'я.
Навіть якщо пацієнт перейде до іншого лікаря, вся інформація буде доступна. Головне завдання сімейного лікаря - вчасно попередити або виявити захворювання на ранній стадії.
У 2019 - 2020 році планується ще один етап медичної реформи, реформують спеціалізовану медичну допомогу При цьому в медицині з'явиться поняття державної програми медобслуговування. Цю програму Кабмін щорічно буде переглядати і визначати які медичні послуги покриє держбюджет, а які доведеться оплачувати самостоятально.
Реформування також торкнеться «швидкої допомоги». Так з 2019 роки її розділять на екстрену, коли потрібна термінова госпіталізація і невідкладну - вона буде виїзд жати, коли загрози для життя людини немає.
Реформування екстреної допомоги розраховано на 5 років - з 2018 - по 2022 рік. ЇЇ головним підсумком має стати зменшення смертності пацієнтів, так як карета швидкої буде на місці через 4 - 8 хвилин після виклику, а не 10 - 20 хвилин, як зараз.
Держава обіцяє закупити новий транспорт і обладнання, підвищити зарплату медикам, які пройдуть перенавчання, також МОЗ хоче покращити роботу диспетчерів. Для цього в каретах «швидкої» встановлять GPS -трекери, і диспетчери зможуть відправляти на виклик найближчу бригаду. На все це держбюджет виділяє майже мільярд гривень.
Паралельно збираються навчити базової медичної допомоги пожежних, рятувальників, поліцейських, машиністів і провідників поїздів, водіїв міжнародних автобусів, бортпровідників, вчителів, вихователів, соцпрацівників і кондукторів громадського транспорту.
А в людних місцях - на вокзалах, зупинках метро - розмістити дефібрилятори і кровоспинні джгути.
Хоч в Україні офіційно пологи безкоштовні, як і вся медицина, однак пологовий будинок настільки недофінансовуються, що доводиться платити за кожен день перебування в палаті.
При цьому стаття 49 Конституції України гарантує безкоштовну медицину. За відмову лікувати або вимагання грошей у пацієнта, лікаря можуть посадити за ґрати. За статтею 184 кримінального кодексу за порушення права на безкоштовну медичну допомогу загрожує штраф від 170 гривень до шести місяців арешту.
З 2109 року пологи будуть і в реальності безкоштовними .У МОЗ обіцяють за кожну породіллю Національна служба буде перераховувати в пологовий будинок гроші.
Додаткові послуги, такі як палата підвищеної комфортності або медичні маніпуляції, які не показані породіллі можуть бути платними. А ведення вагітності патронат новонародженого до року може здійснювати сімейний лікар за її бажанням.
У другій половині майбутнього року будуть реалізовувати державну програму з безкоштовної діагностики. Обіцяють що близько 80 відсотків потреб пацієнтів в медичних обстеженнях покриє державне фінансування.
У напрямку сімейного лікаря, терапевта чи педіатра пацієнти зможуть безкоштовно зробити рентген, ультразвукове дослідження, мамографію, ЕКГ серця і пройти інші обстеження в медичних установах, які уклали контракт з Нацслужби здоров'я.
До кінця 2019 року всі лікарі будуть працювати без паперу - перейдуть на електронний документообіг. Паперові картки вже мали замінити на електронні. Всі медустанови, що входять в програму, зобов'язані вносить до єдиної бази даних інформацію по історіях хвороби і призначене лікування. Також електронні рецепти і лікарняні повинні з'явитися з другого кварталу 2019 року.
Медична реформа тільки набирає обертів і ми дуже сподіваємося на позитивні зміни в Українській медицині. Експерти стверджують, що медреформа запрацює тільки в тому випадку, якщо на неї буде виділятися достатньо фінансових коштів.